Kombucha
Kombucha a její léčivé účinky
Kombucha je houba, resp. kvašený nápoj, který je vyrobený z čajové houby. Obsahuje mnoho rozmanitých látek (řasy, kvasinky, různé kyseliny včetně mléčné a vitamíny). Na světě, zejména na dálném východě, je vyžívána pro léčebné i jiné účely již po staletí. Kombucha původně pochází z asijské části Ruska a její účinky jsou na vědeckém poli zkoumány již od roku 1852.
Chutí kombucha může připomínat například burčák nebo jablečnou zkvašenou limonádu či mošt. Jedná se tedy o chutný nápoj, který má navíc mnoho příznivých léčebných účinků.
Účinky kombuchy
Čajová houba kombucha je symbiotická kultura kvasnic a laktobacilů. Bakterie mimo jiné produkují tzv. celulozní vlákna, a ta poté vytvářejí gelovou strukturu. Činnost těchto vláken je stimulována kafeinem a teinem z čaje. Taková struktura je pak dokonce využívána jako dočasná náhražka kožního implantátu při některých popáleninách. Kultura kombuchy je chráněna proti infekci a plísním tak, že v ní vznikají kyseliny s antiseptickými účinky.
Kombucha je jako doplněk stravy doporučována pro příznivé účinky na mnoho problémů - od bolestí hlavy, žaludečních potíží, zácpy až po nemoci jako jsou například artritida, hemoroidy, cukrovka nebo nervové problémy, nervozitu, stres a podobně.
Zejména účinky na trávicí systém jsou známé. Kombucha udržuje střevní mikroflóru, působí detoxikačně a odvádí z těla nepříznivé látky. Zároveň je vhodným nápojem při redukci tělesné hmotnosti.
Obecně také podporuje celkovou obranyschopnost organismu nejen proti sezónním onemocněním, ale i proti závažnějším problémům. Kombucha se například doporučuje i pro prevenci rakoviny.
Pití kombuchy může zmírnit, nebo dokonce léčit artritidu, ateriosklerózu, bolesti hlavy nebo cukrovku. Samotná kombucha, což je vlastně mix různých kultur kvasinek a bakterií, produkuje celou řadu zdraví prospěšných látek, přičemž nejdůležitější jsou kyselina glukonová a glukoronová.
Tyto dvě látky si sice lidské tělo vyrábí v játrech samo, ovšem jen v míře, která je například pro člověka žijícího v smogem zamořeném městě velmi malá. Neodbourané škodliviny se tak člověku pomalu ukládají v tukových tkáních a mohou v těle zapříčinit celou řadu nepříjemností. Látky obsažené v kombuše, zejména kyselina glukoronová, na sebe škodliviny vážou a odvádí je močí z těla.
Čínský dar
Kombucha má také velmi zajímavou minulost. Původně pochází z asijské části Ruska, kde ji tamní obyvatelé pili po staletí. Do širšího povědomí se ale dostala až v devatenáctém století, kdy její pozitivní účinky začali zkoumat vědci. Většího rozšíření se kombuše dostalo až po druhé světové válce. V bývalém Sovětském svazu totiž po roce 1945 značně stoupal počet nádorových onemocnění. Ve dvou krajích na středo západním Uralu ovšem lékaři zaznamenali, že obyvatelé trpí onemocněním mnohem méně. V Solikamsku a Bereznicích proto byly ustanoveny dvě výzkumné skupiny odborníků, které měly záhadu vysvětlit. Vědci porovnávali životní prostředí obou oblastí s ostatními, kde lidé trpěli závažnými chorobami. Nakonec však zjistili, že v Solikamsku a Bereznicích není o nic lepší životní prostředí než jinde. Dokonce laboratorní rozbory prokázaly, že obyvatelé těchto dvou oblastí jsou na tom, alespoň co se týče životního prostředí, ještě hůře než ostatní oblasti. Vědci si podivný případ vůbec nedokázali vysvětlit. Navíc v obou oblastech bylo mnohem méně opilců a opileckých trestných činů, přestože tamní lidé pili úplně stejně jako jinde.
Záhadu nakonec pomohla vyřešit náhoda. Jeden z vedoucích lékařů výzkumného týmu šel navštívit jednu ze sledovaných
rodin. Traduje se, že doma byla jen babička, která lékaře pohostila šálkem neznámého nápoje. Babička lékaři vysvětlila, jak nápoj připravuje, a prozradila mu, že v obou zkoumaných oblastech jej pije každá rodina. Je to prý tradice, která trvá po staletí. Houbu prý věnovali Číňané ruskému carovi, který ji pak věnoval svému lidu, aby si každý mohl připravit léčivý nápoj.
Kyselina glukoronová – pročišťuje organismus, povzbuzuje správnou funkci imunitního systému a látkovou výměnu, napomáhá odbourávání cholesterolu, je stavební látkou mnohých důležitých polysacharidů, které tvoří vazivo či chrupavku.
Kyselina mléčná – údajně brání vzniku rakoviny.
Vitaminy – B1, B2, B3, B6, B12, C.
Kyselina listová – metabolismus bílkovin, tvorba červených krvinek, zlepšuje vstřebávání železa, podporuje přeměnu některých aminokyselin a syntézu nukleových kyselin, má preventivní účinky proti rakovině a dalším nemocem.